Betlejem – miejsce narodzin Chrystusa

20 maj 2014.

186
com_content.article
(6 razy zagłosowano, średnia ocena 4.50 na 5)
Betlejem – miejsce narodzin Chrystusa4.50 out of 50 based on 6 voters.


Betlejem to jedno z najwspanialszych miast Izraela, utożsamiane jest z narodzinami Jezusa Chrystusa. Obfituje w wiele wspaniałych zabytków, ale które są szczególnie warte uwagi?

Izrael | Panorama Betlejem
Izrael | Panorama Betlejem (by jonathanjj )

O historii Betlejem słów kilka

W starożytności miasto Betlejem (w dosłownym tłumaczeniu "Dom Mięsa") nazywane było Efrata, Bethlehem Efrata lub Bethlehem Judah.

Betlejem znane jest przede wszystkim z narodzin Jezusa Chrystusa. Warto jednak wiedzieć, że zmarła tu Rachela, a także narodził się Dawid – król Izraela. Ciekawostką jest też, że pierwszy kościół został wybudowany dopiero w 339 r n.e (znajdował się w miejscu dzisiejszej Bazyliki Narodzenia).

Betlejem wielokrotnie było podbijane, przechodziło z rąk do rąk przez co było niszczone i odbudowywane. Miasto było pod panowaniem m.in.: Rzymian Krzyżowców, Turków, Jordańczyków oraz Izraelczyków. W 1995 roku Betlejem zostało przekazane administracji palestyńskiej

Izrael | Stare miasto Betlejem
Izrael | Stare miasto Betlejem (by myahyaorg )

Zabytki Betlejem

Bazylika Narodzenia Pańskiego

Jest to jeden z najstarszych kościołów na świecie. Wybudowany został w miejscu pierwszego kościoła w Izraelu, tuż nad miejscem narodzin Chrystusa. 29 czerwca 2012 roku budowla została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do bazyliki wejdziemy od strony Nativity Square. W Bazylice Narodzenia Pańskiego znajduje się Grota Narodzenia – miejsce narodzenia Chrystusa.

Meczet Omara

Kolejnym miejscem, które szczególnie warto zobaczyć jest położony na placu Manger Meczet Omara. Znajduje się on zaledwie 200 m od Bazyliki Narodzenia Pańskiego. Warto wiedzieć, że jest to jedyny meczet w starej części Betlejem.

Meczet Omara został zbudowany w 1980 roku.

Izrael | Bazylika Narodzenia Pańskiego
Izrael | Bazylika Narodzenia Pańskiego (by lyng883 )

Plac Żłóbka

Tuż obok Bazyliki Narodzenia Pańskiego i Meczetu Omara znajduje się Plac Żłobka. Jest to miejsce spotkań mieszkańców Betlejem, a także przystankiem na odpoczynek pomiędzy zwiedzaniem najpiękniejszych zabytków.  Ciekawostką jest, że w Wigilię plac zmienia się w ogromny bazar.

Centrum Dziedzictwa Palestyńskiego

Swoje kroki warto też skierować do Centrum Dziedzictwa Palestyńskiego, gdzie zobaczymy wystawy folkloru, historii i kultury palestyńskiej.

Izrael | Wewnątrz Bazyliki Narodzenia Pańskiego
Izrael | Wewnątrz Bazyliki Narodzenia Pańskiego (by andylehto )

Grota Mleczna

Ciekawym miejscem jest półnaturalna półsztuczka Grota Mleczna. Jest to sanktuarium maryjne, do którego przyjeżdżają liczne pielgrzymki. Grota ma głębokość 6 m.

Grób Racheli

Grób Racheli – trzecie najświętsze miejsce w judaizmie znane jest również jako meczet Bilal bin Rabah. Budowla znajduje się w muzułmańskim cmentarzu na obrzeżach miasta.

Inne

W mieście znajduje się też wiele innych wartych uwagi kościołów i klasztorów. Warto odwiedzić róznież miejscowy bazar, a także urokliwe restauracje.

Izrael | Grota Narodzenia
Izrael | Grota Narodzenia (by neilward )