Pamiątki z Izraela

06 maj 2013.

182
com_content.article
(19 razy zagłosowano, średnia ocena 3.63 na 5)
Pamiątki z Izraela3.63 out of 50 based on 19 voters.


Jakie pamiątki warto przywieźć z Izraela? To pytanie często zadajemy sobie tuż przed wyjazdem. Ziemia Święta oferuje naprawdę wiele ciekawych i wartych uwagi towarów. Warto jednak pamiętać, że najlepszą pamiątką z wakacyjnych wojaży są wspomnienia.

Izrael | Dużym powodzeniem wśród turystów cieszą się wyroby ceramiczne
Izrael | Dużym powodzeniem wśród turystów cieszą się wyroby ceramiczne (by rutlo )

Ceramika

Dużym powodzeniem wśród turystów cieszy się ceramika, zarówno w klasycznym jak i nowoczesnym stylu. Po powrocie do domu, picie naszej ulubionej herbaty z filiżanki przywiezionej z Izraela z pewnością wprawi w nas we dobry nastrój.

Biżuteria

Izrael słynie z produkcji diamentów. Niestety, niewiele osób może sobie na taką pamiątkę pozwolić. W zamian panie często decydują się na piękną biżuterię, robioną przez Beduinów. Dużą popularnością cieszy się także biżuteria jemańska.

Figurki i gadżety

W Izraelu, tak jak w każdym innym kraju można kupić miniaturki słynnych budowli, magnesy na lodówkę, kalendarze czy koszulki. Warto jednak zwrócić uwagę na jakość tych przedmiotów i czy rzeczywiście zostały wyprodukowane w Izraelu.

Bardzo dużym powodzeniem wśród turystów siedzą się również pamiątki nawiązujące do kultury żydowskiej (świeczniki, kubki do mycia rąk czy kielichy).

Wyroby z miedzi, brązu, trzciny, drzewa oliwkowego i szkła

Wielu turystów decyduje się na dość nietypowe pamiątki. Jedną z nich są rzeźby z drzewa oliwkowego, np.: krzyże, stajenki czy obrazy. Turyści często też kupują wyroby z trzciny, np.: kosze czy tace. Niemal na każdym targu znajdziemy unikatowe tace, dzbany, fajki wodne czy małe filiżanki z miedzi i brązu. Izrael słynie też z produkcji wysokiej jakości wyrobów szklanych.

Izrael | Pamiątki z drzewa oliwkowego
Izrael | Pamiątki z drzewa oliwkowego (by b1mbo )

Antyki

Bardzo wartościową pamiątką mogą być antyki. Izrael nie zakazuje ich wywozu. Najlepszym miejscem na tego typu zakupy jest Stare Miasto w Jerozolimie.

Kosmetyki

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się też kosmetyki zrobione na bazie błota z Morza Martwego. Jakość tych kosmetyków jest znacznie wyższa od tych dostępnych w Polsce, a cena niższa.

Obuwie

Z Izraela możemy też przywieźć skórzane sandały. Wyprodukowane są z wysokiej jakości materiałów i z pewnością posłużą nam jeszcze przez kilka sezonów.

Izrael | Sklepy z pamiątkami, Stare miasto w Jerozolimie
Izrael | Sklepy z pamiątkami, Stare miasto w Jerozolimie (by emeryjl )

Produkty spożywcze

Będąc w Izraelu warto zajść na targ poświęcony tylko przyprawom. Taki znajduje się np. w Tel Awiw. Znajdziemy tu naprawdę ogromny wybór ziół i przypraw, które w Polsce są drogie i trudno dostępne.

Naszych najbliższych możemy obdarować małymi słoiczkami miodu w orzechami lub suszonymi owocami.