Izrael – Biblijne impresje...

01 styczeń 2013.

88
com_content.article
(3 razy zagłosowano, średnia ocena 2.67 na 5)
Izrael – Biblijne impresje...2.67 out of 50 based on 3 voters.


Izrael to nie tylko wzruszająca podróż w czasy biblijne, ale także zachwycająca i warta poznania teraźniejszość. Z jednej strony oczarują nas tu słoneczne wybrzeża Morza Śródziemnego, z drugiej – surowe piękno krajobrazu najbardziej słonego z mórz.

Izrael | Kopuła na Skale w Jerozolimie
Izrael | Kopuła na Skale w Jerozolimie (by ghardman )

Wspaniałe zabytki kultury i miejsca kultu wyznawców trzech religii, sąsiadują tu z rozbudowaną infrastrukturą turystyczną. Ponad krajem górują malownicze szczyty Karmelu, Galilei i Judei.

Położenie

Morze Śródziemne, jak sama nazwa wskazuje, łączy różne ziemie: Europę, Afrykę i Azję. Zajrzyjmy na wschodnie jego brzegi, aby poznać pewien niewielki kraj Azji Południowo-Zachodniej – barwny i uduchowiony Izrael.

Sąsiadami Izraela są: Liban, Syria, Jordania i Egipt, a także Autonomia Palestyńska i Strefa Gazy. Te dwa ostatnie terytoria są przedmiotem odwiecznych sporów politycznych i terytorialnych. Izrael posiada dostęp do wybrzeży Morza Śródziemnego, Martwego i Czerwonego (poprzez Zatokę Akaba).

Warunki naturalne

Izrael jest krajem wyżynno-górzystym z pasmem Równiny Nadbrzeżnej, na obszarze której znajduje schronienie większość mieszkańców kraju. Do najważniejszych pasm górskich Izraela zalicza się: Karmel, Góry Judzkie i Góry Galilejskie z najwyższym szczytem kraju – Meron (1208 m n.p.m.). Ciekawym elementem ukształtowania terenu Izraela jest jedno z najgłębszych zapadlisk tektonicznych na świecie – Rów Jordanu.

Na terenie państwa znajdują się krainy historyczne, o których z pewnością słyszał każdy z nas: Galilea, Samaria i Judea. Nazwy te przewijają się niemalże przez wszystkie księgi Starego i Nowego Testamentu, gdyż to właśnie z Biblią wiąże się najdawniejsza historia Izraela.

Klimat Izraela jest bardzo zróżnicowany, dlatego też w zależności od naszych urlopowych oczekiwań (Zwiedzanie? Plażowanie? Narty?), warto zapoznać się z aktualną prognozą pogody w poszczególnych regionach kraju.

Izrael | Jerozolima – Ściana Płaczu
Izrael | Jerozolima – Ściana Płaczu (by anatlevi8 )

Przyroda

Izrael poszczycić się może wspaniałymi krajobrazami zarówno górskimi, jak i nadmorskimi. U wybrzeży kraju dominuje roślinność typowo śródziemnomorska, w jego głębi zaś znajdują się rozległe stepy, półstepy i pustynie.

W tutejsze krajobrazy wpisane są najpiękniejsze zabytki kraju, które często znajdują się na terenie licznych parków narodowych i rezerwatów przyrody np.: Hurszat Tall, Karmel, Achziw i Timna.

Niezwykle piękne są rezerwaty przyrody, na terenie których znajdziemy wspaniałe wodospady (Nachal Dawid), roślinność znaną z kart Biblii (Rezerwat Przyrody Biblijnej) i podejrzymy bogate życie morskie (rezerwat na Plaży Koralowej).

W Izraelu podejmuje się próby ponownego wprowadzenia na dane obszary zwierząt z czasów biblijnych m.in.: strusia, sarny i kułana (gatunek osła). Na wybrzeżach morskich kraju spotkać można gniazda żółwi morskich.

Izrael | 75% mieszkańców Izraela stanowią Żydzi
Izrael | 75% mieszkańców Izraela stanowią Żydzi (by Nota )

Niezwykłe miejsca

Do najchętniej odwiedzanych miast Izraela należą Jerozolima i Betlejem – silnie związane z najważniejszymi wydarzeniami biblijnymi. Jerozolima jest jednym z najpiękniejszych miast świata, na jej obszarze znajdują się święte miejsca chrześcijan, muzułmanów i Żydów.

Do ważniejszych miast kraju zalicza się także Akkę z jej wspaniałymi murami obronnymi sięgającymi X w. i niezwykłym, wykutym w skale Tunelem Templariuszy oraz nadmorski Ejlat, na terenie którego znajdują się turystyczne kurorty i oceanarium.

Warte odwiedzenia są także wybrzeża Morza Martwego. Tutejszy mikroklimat i gorące źródła korzystnie działają na kuracjuszy zdążających tu już od czasów starożytnych. Surowe piękno okolicy sprzyja kontemplacji. Na szczycie pobliskiego płaskowyżu Masada wzniesiono przed wiekami monumentalne twierdze i pałace, których ruiny podziwiać możemy do dziś. Stąd też rozlega się wspaniały widok na pustynię, Morze Martwe i Jordanię.

Na zboczu wzgórza Karmel w północnej części Izraela znajduje się wspaniałe mauzoleum Baba (Hajfa), otoczone przez pięknie zaprojektowane ogrody.

Zapierające dech w piersiach są także naskalne klasztory, które zobaczyć możemy w Judei.

Niezwykle ciekawe są okolice biblijnego Jeziora Tyberiackiego (zwane Genezaret), nad którym odkryto m.in. szczątki człowieka neandertalskiego i łódź z czasów Chrystusa.