Bezpieczeństwo w Izraelu

08 maj 2013.

183
com_content.article
(27 razy zagłosowano, średnia ocena 4.59 na 5)
Bezpieczeństwo w Izraelu4.59 out of 50 based on 27 voters.


Izrael jest bardzo atrakcyjnym celem turystycznym. To niewielki, ale zróżnicowany krajobrazowo obszar, ze słonecznymi plażami i pustyniami, licznymi zabytkami i miejscami znanymi z „Biblii”. Władze Izraela robią wszystko, aby zapewnić turystom bezpieczeństwo, jednak ciągłe konflikty w kraju i w regionie nakazują daleko idącą ostrożność. Oto kilka wskazówek dla osób wybierających się do Izraela:

Izrael | Podróż do Izraela jest bezpieczna, jeśli tylko zachowamy podstawowe zasady ostrożności. Nastawienie do turystów jest tu bardzo pozytywne
Izrael | Podróż do Izraela jest bezpieczna, jeśli tylko zachowamy podstawowe zasady ostrożności. Nastawienie do turystów jest tu bardzo pozytywne (by emeryjl )

Podróż do Izraela wiąże się z pewnym ryzykiem i zaleca się zachowanie dużej ostrożności na terenie całego kraju.

Zasada pierwsza: obserwujcie rozwój sytuacji i postępujcie zawsze według wskazówek lokalnych władz.

Izrael posiada stabilny porządek polityczny i rozwiniętą infrastrukturę, atmosfera w kraju bywa jednak napięta, szczególnie podczas demonstracji (może wówczas dojść do starć z policją).

Zasada druga: unikajcie wszelkich zgromadzeń. Zwłaszcza podczas protestów w regionach przygranicznych oraz w czasie obchodów rocznic możliwe są gwałtowne konfrontacje.

W całym kraju istnieje niebezpieczeństwo ataków terrorystycznych. Szczególnie zagrożone są środki komunikacji publicznej, uliczne kawiarnie, restauracje na parterze, centra handlowe, licznie odwiedzane place i generalnie duże skupiska ludzi.
W tym wypadku warto przestrzegać podstawowych zasad ostrożności:

  • Przed i podczas podróży szukajcie w mediach informacji o rozwoju sytuacji w kraju, jak również w całym regionie Bliskiego Wschodu.
  • Stosujcie się ściśle do zaleceń władz lokalnych oraz rad miejscowych znajomych oraz partnerów biznesowych.
  • Bądźcie czujni, obserwujcie dokładnie otoczenie i unikajcie w miarę możliwości centrów handlowych, transportu publicznego, restauracji oraz wszelkich demonstracji i większych zgromadzeń.

Izrael | W Izraelu lepiej unikać wszelkich zgromadzeń i ryzyka wplatania się w zamieszki
Izrael | W Izraelu lepiej unikać wszelkich zgromadzeń i ryzyka wplatania się w zamieszki (by jkfjellestad )

Specyficzne zagrożenia regionalne

Przy opisie stref niebezpiecznych chodzi wyłącznie o dane przybliżone; żadne ryzyko nie da się ograniczyć do ściśle określonego obszaru.

Tereny pod kontrolą palestyńską: z powodu wysokiego ryzyka odradza się podróże do Strefy Gazy zarówno drogą lądową, jak i morską. Od 2006 r. dostęp do Strefy Gazy jest mocno ograniczony. Droga morska jest przez władze izraelskie systematycznie blokowana. Próba naruszenia blokady wiąże się z wysokim ryzykiem.

Tereny izraelskie w pobliżu Strefy Gazy: napięcie w tym regionie jest wysokie. Zdarzają się tam operacje militarne. Wsie i miasta w pobliżu Strefy Gazy bywają regularnie ostrzeliwane pociskami rakietowymi i moździerzowymi. W strefie zagrożonej leżą m.in. Sderot, Ashqelon, Netivot, Qiryad Gat i Ofakim. Podczas w konfliktu w listopadzie 2012 r. na otoczenie Strefy Gazy spadły setki rakiet, pojedyncze pociski sięgnęły nawet okolic Tel Awiwu i Jerozolimy. Z powodu ciągle napiętej sytuacji odradza się podróż w regiony oddalone mniej niż 30 km od Strefy Gazy.

Tereny izraelskie wzdłuż Zachodniego Brzegu: w bezpośredniej bliskości granic Zachodniego Brzegu Jordanu wciąż dochodzi do demonstracji. Zachowajcie tam szczególną ostrożność.

Izrael | Z powodu wysokiego stopnia zagrożenia odradza się podróże do Strefy Gazy
Izrael | Z powodu wysokiego stopnia zagrożenia odradza się podróże do Strefy Gazy (by kudumomo )

Jerozolima: ze względu na napiętą sytuację zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza podczas zwiedzania starego miasta w dni świąteczne Żydów i muzułmanów. Najlepiej poruszajcie się w towarzystwie miejscowego przewodnika.

Strefa przygraniczna z Libanem: mimo zawieszenia broni z sierpnia 2006 r. napięcie na granicy izraelsko-libańskiej jest bardzo wysokie. Warunki bezpieczeństwa pogorszyły się tutaj na skutek działań wojennych w Strefie Gazy na przełomie lat 2008/2009. Odradza się podróż w regiony graniczące z Libanem.

Strefa przygraniczna z Egiptem: w związku z niepewną sytuacją odradza się podróż w regiony przygraniczne wzdłuż drogi krajowej nr 10. Miasto Eilat i jego okolice były w ostatnich latach celem wielu ataków rakietowych. Nie można wykluczyć kolejnych tego typu wydarzeń.

Wzgórza Golan: na skutek zbrojnego konfliktu w Syrii pojedyncze pociski docierają aż do Wzgórz Golan. W strefie przygranicznej i buforowej między Izraelem i Syrią zachowajcie podwyższoną ostrożność. Zwróćcie też uwagę na pola minowe; są one ogrodzone i oznakowane. Na Wzgórzach Golan, jak również wzdłuż granicy z Jordanią, Egiptem i Libanem, trzymajcie się tylko wyznaczonych tras.  

Izrael | W Izraelu, tak jak właściwie we wszystkich centrach turystycznych, istnieje zagrożenie drob-ną kradzieżą kieszonkową
Izrael | W Izraelu, tak jak właściwie we wszystkich centrach turystycznych, istnieje zagrożenie drob-ną kradzieżą kieszonkową (by commensa )

Inne zagrożenia w Izraelu

Przestępczość kryminalna: niewielka. Zachowajcie tylko zwykłą ostrożność przed kradzieżami kieszonkowymi.

Szczególne przepisy prawa: naruszenie ustawy narkotykowej grozi karą wieloletniego więzienia (do 20 lat) już przy niewielkiej ilości każdego rodzaju narkotyku.

Osobliwości kulturowe: dostosujcie swoje zachowanie do lokalnych praktyk, zwłaszcza w Jerozolimie i okolicach. Obraza uczuć religijnych może mieć skutki karne.

Zagrożenia z przyczyn naturalnych: na południu Izraela (w Negev) możliwe są nagłe i gwałtowne ulewy, przede wszystkim zimą. Prowadzą one do nieoczekiwanych podtopień dróg i zmieniają wyschnięte koryta rzek w rwące potoki. 

Trzęsienia ziemi: mogą się zdarzyć. W przypadku tego rodzaju katastrofy zastosujcie się do poleceń władz lokalnych. W przypadku zerwania połączeń z zagranicą, skontaktujcie się z ambasadą RP w Tel Awiwie: 16 Soutine St., Tel Aviv 64684, Israel, telefon +97 237253111, faks +97 235237806.