Kiedy jechać do Izraela?

24 luty 2013.

89
com_content.article
(38 razy zagłosowano, średnia ocena 3.89 na 5)
Kiedy jechać do Izraela?3.89 out of 50 based on 38 voters.


Izrael to kraj niezwykły. Jeśli marzy nam się oderwanie od dnia codziennego, warto jechać właśnie tam. Aby jednak odpoczynek w Izraelu był wspaniałą bajką, a nie drogą przez mękę, niezbędne jest przemyślane zaplanowanie czasu naszej podróży.

Izrael | Wypoczynek w cieniu przy Jaffa Gate (Jerozolima)
Izrael | Wypoczynek w cieniu przy Jaffa Gate (Jerozolima) (by craiova )

Sezon urlopowy

W naszym kraju większość ludzi zwykła wyjeżdżać na urlopy w okresie letnim. Nie zawsze jest to jednak uzasadnione, choćby w przypadku Izraela, gdzie i zimą temperatura nie spada poniżej +18°C, a co dopiero latem!

Idealny czas na wypoczynek w Izraelu

Idealny czas na wypoczynek w Izraelu to kwiecień, maj, wrzesień i październik. Dlaczego właśnie te miesiące są godne polecenia? Wówczas bowiem występuje optymalne połączenie temperatury powietrza i ilości opadów.

Pory roku w Izraelu

Chodzi o to, że Izrael – kraj o klimacie subtropikalnym – posiada porę suchą i porę deszczową. A odpoczywać w kurorcie, kiedy prawie każdego dnia leje deszcz, to marzenie raczej nielicznych turystów. Najbardziej deszczowym okresem w Izraelu jest przedział od listopada do marca. Grudzień, styczeń i luty to miesiące najbardziej mokre w roku. Z kolei okres upałów i suszy – też nie jest lepszym czasem na odpoczynek w Izraelu.

Gorące lato

Wobec tego latem powinno być tam jak w bajce... Niestety, klimat Izraela nie przewiduje „złotego środka”, jedna skrajność przechodzi w drugą. Po okresie chłodnym i deszczowym przychodzi upalna, sucha pogoda. Latem deszcz w ogóle nie pada. Ziemia zmienia się w rozpaloną skorupę i pęka od żaru, kiedy temperatura dochodzi do +50°C. W lipcu i sierpniu panuje prawdziwy upał. Kto może, wyjeżdża na ten okres w chłodniejsze miejsca. Nawet wiatr wieje wówczas od strony pustyni.

Nawet najbardziej „ciepłolubnym” turystom jest w tym czasie za gorąco w Izraelu. Na dodatek w lipcu do brzegów Morza Śródziemnego podpływają jadowite meduzy, których towarzystwo w wodzie nikomu nie sprawia przyjemności. W Morzu Czerwonym meduz wprawdzie nie ma, ale za to panuje żar trudny do wytrzymania.

Izrael | Tel Awiw-Jafa
Izrael | Tel Awiw-Jafa (by QR9iudjz0 )

Izrael miesiąc po miesiącu

Drogą eliminacji najbardziej nieodpowiednich dla wypoczynku miesięcy, można wytypować te, które zapewnią przyjemny i niezapomniany pobyt w Izraelu.

 • W styczniu temperatura wynosi od +10°C w Jerozolimie do +27°C na wybrzeżu Morza Czerwonego. Dużym plusem tego miesiąca jest brak upałów, które dają się we znaki latem. Odpoczynek w Elacie w niczym nie ustępuje pobytowi w egipskich kurortach.
 • Pobyt w Izraelu w lutym wiąże się z mnóstwem możliwości spędzenia wolnego czasu. Turyści mogą korzystać z kąpieli słonecznych, ale też leczniczych w izraelskich kurortach balneologicznych. Luty dobrze nadaje się do zwiedzania miejsc religijnych i interesujących zabytków. Łagodna pogoda w lutym umożliwia wypoczynek w Izraelu nawet z małymi dziećmi.
 • Odpoczynek w Izraelu w marcu można poświęcić na zwiedzanie muzeów, zapoznanie się z licznymi galeriami, parkami z unikatową roślinnością, teatrami, nocnymi rozrywkami. Ważną rolę może odegrać w tym czasie również odpoczynek na plaży.
 • Jeśli planujemy odbyć niezapomnianą podróż, która pozwoli nam odpocząć na wspaniałych plażach, zrealizować niezwykłe wycieczki, a także poprawić stan zdrowia – śmiało możemy zdecydować się na kwiecień. Izrael w kwietniu to wypoczynek na brzegu Morza Czerwonego, wspaniałe kurorty Morza Martwego, ciekawe programy rozrywkowe, wycieczki do miejsc-pomników architektury. Kwiecień jest szczególnie odpowiedni na wyjazd do Izraela z całą rodziną.
 • W maju można zdecydować się na wypoczynek na plaży. Pobyt w Izraelu będzie poza tym tańszy, niż w tym samym czasie w podobnych kurortach w Egipcie. Majowe słońce nie pali jeszcze zbytnio, można więc wybrać się na wycieczkę po kraju. Temperatura powietrza dochodzi do 30°C, a wody do 27°C.

Izrael | Ściana Płaczu w Jerozolimie
Izrael | Ściana Płaczu w Jerozolimie (by Simeon )

 • W czerwcu zaczynają się upały, a morska woda ma temperaturę idealną do kąpieli. Bogarta historia kraju w powiązaniu z doskonale rozwiniętą infrastrukturą czynią czerwcowy odpoczynek w Izraelu coraz bardziej popularnym. W tym czasie odbywa się też największy izraelski festiwal oraz wiele innych interesujących imprez.
 • W lipcu średnia temperatura powietrza w dowolnym kurorcie przekracza 35°C, niebo jest bezchmurne a opady praktycznie nie występują. Turyści przybywają wówczas licznie do Izraela, zwabieni licznymi zabytkami, a także możliwością wypoczynku leczniczego nad Morzem Martwym oraz plażami Morza Czerwonego.
 • Sierpień jest odpowiedni przede wszystkim dla turystów, którzy chcą zająć się swoim zdrowiem. Na terenie Izraela znajduje się mnóstwo klinik, sanatoriów i źródeł leczniczych, gotowych na przyjęcie każdego potrzebującego pomocy. Pogoda jest w tym czasie bardzo upalna.
 • Wrzesień w Izraelu, to odpoczynek na plażach Morza Czerwonego, lecznicze kurorty Morza Martwego, różnorodność wycieczek. Letni żar zaczyna słabnąć.
 • Pogoda w październiku jest gorąca i sucha. Lecznicze sole i wodorosty Morza Martwego, czyste plaże nad Morzem Czerwonym i fascynujące pamiątki kraju trzech wielkich religii – wielu turystów wybiera pobyt w Izraelu właśnie w październiku.
 • Na listopadowy wypoczynek można polecić doskonały kurort Izraela – Elat. To miasto przypominające miraż na bezkresnej pustyni stanowi unikatowe połączenie ciepłego klimatu z oazami, rozrywkami i romantycznymi wieczorami. Pobyt w listopadzie sprzyja zwiedzaniu zabytków, muzeów, galerii, ale też klubów, teatrów i parków.
 • Grudzień, to czas, kiedy można odpocząć na plażach, albo wykorzystać unikatowe możliwości profilaktyki i leczenia wielu chorób w kurortach Izraela. Wielu turystów spędza w grudniu czas na nurkowaniu.